Vrijheidsmuseum

De Zwarte Driehoek

21 januari 2022 t/m 6 november 2022

Tentoonstelling

Deze activiteit is afgelopen.

Daklozen, sekswerkers, alleenstaande moeders, grote arme gezinnen, langdurig werklozen. Dit is slechts een greep uit de zeer diverse groep mensen die tussen 1933 en 1945 van de nationaalsocialisten het stempel asociaal kreeg. Nog nooit eerder werden hun verhalen onderzocht en verteld.

Asocialen

De Zwarte Driehoek vertelt hun verhalen, in Duitsland en in bezet Nederland, waar ook zo’n 2.700 gevangenen in de concentratiekampen het label asociaal kregen. Ze waren herkenbaar aan een zwarte driehoek op hun kampkleding.

Allerarmsten

Je ziet het verhaal van de vervolging van de allerarmsten in Duitsland en Nederland in een brede context. Van de vroege eugenetica tot de gruwelen van de concentratiekampen en de lange naoorlogse strijd voor erkenning. Ook het sociaal beleid van Nederland op het gebied van ‘asociale gezinnen’ voor, na en tijdens de oorlog wordt onder de loep genomen. Arme gezinnen die als asociaal beoordeeld werden kregen tijdens en ná de bezetting te maken met ‘heropvoeding’ in geïsoleerde kampen op het platteland.

Onbekend

Het zijn indrukwekkende en nagenoeg onbekende verhalen. Wie heeft er bijvoorbeeld ooit gehoord van de kinderconcentratiekampen Moringen en Uckermark? Wie weet er dat de Preventieve Politie in Brabant en Limburg jacht maakte op 'bedelaars, landlopers, zwarthandelaren en ander gespuis'? Of wie kent het verhaal van de honderden arme Rotterdammers die direct ná de oorlog werden afgevoerd naar heropvoedingskampen? Persoonlijke verhalen en aangrijpende documenten en objecten zijn aangevuld door illustraties van Rob Worst. In grote prenten met dramatische zwart-witcontrasten zie je gebeurtenissen in beeld gebracht waarvan geen foto’s zijn.

Woorden als wapens

De maatschappelijke relevantie van dit thema voor de moderne maatschappij is nooit ver weg. Als rode draad door de expositie loopt het thema ‘woorden als wapens’. Aan de hand van historische voorbeelden leer je hoe woorden ook vandaag nog kunnen stigmatiseren, dehumaniseren en onmenselijke maatregelen kunnen verbloemen.

Deze activiteit is afgelopen. Je kunt hier niet meer aan deelnemen.

Bekijk alle actuele activiteiten op Zien & doen

Datum

21 januari 2022 t/m 6 november 2022

Mei 2023
Ma Di Wo Do Vr Za Zo
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Locatie

Vrijheidsmuseum

Wylerbaan 4
6561 KR Groesbeek
Route plannen Route plannen

024 - 39 74 404

Vandaag open tot 17:00 uur

Openingstijden voor aankomende week
Dag Openingstijden
di - za 10:00 - 17:00 uur
zo 12:00 - 17:00 uur
Bekijk alle openingstijden

Nog meer ontdekken