Museum Bussemakerhuis

Keurslijf, Lijfgoed, Lingerie, Luxe

10 augustus 2021 t/m 14 november 2021

Tentoonstelling

Deze activiteit is afgelopen.

Een intiem inkijkje in de ondermode van 1775 tot 1915. In deze tentoonstelling krijg je een onthullend en soms bizar tijdsbeeld. Niemand kan zich nog voorstellen dat voor 1850 onderbroeken voor vrouwen immoreel waren of dat omstreeks 1900 de eerste bh’s op de markt kwamen.

Tegelijkertijd laat Keurslijf, Lijfgoed, Lingerie, Luxe een veranderende kijk zien op hygiëne en de positie van de vrouw door de eeuwen heen. Door de komst van de wasmachine en de opkomende massaproductie is lingerie langzamerhand uitgegroeid tot een fashion-item.

Direct op de huid

Tot ± 1960 droeg men lijfgoed - hemd, onderbroek of hemdbroek - nog direct op de huid. Tegenwoordig dragen we lingerie juist direct op de huid met daarover een hemd of t-shirt. Tot midden vorige eeuw was het precies andersom!. Het lijfgoed diende als bescherming tegen de ruwe en slecht wasbare bovenkleding. Daar overheen kwam de onderkleding - de foundation - om een mooi silhouet te krijgen.

Bizarre korsetten en wespentailles

In de 18e eeuw benadrukten vrouwen hun taille en platgedrukte borsten met strakke en stijve rijglijven. Rond 1900, in de preutse Victoriaanse tijd, bepaalden het korset en de bh de vorm, omvang en hoogte van zowel de - valse -boezem als de taille. Met deze korsetterie stileerden ze het ideale vrouwenlichaam tot een zandlopersilhouet. Mouwsteunen en wijde, ruisende onderrokken complementeerden het geheel.

Hoepelrokken

Rond 1850 droegen vrouwen een crinoline, een onderrok van haardoek, opgevuld met bijvoorbeeld paardenhaar. Tegen 1855 volgden katoenen onderrokken, verstevigd met hoepels van balein. Door de industrialisatie kwamen vanaf 1856 hoepelrokken met flexibele stalen baleinen op de markt met een kooicontructie, soms wel tot 3,5 meter zoomwijdte. Koepel, kegel of kelkvorm, met of zonder sleep, al of niet opklapbaar. Met zo'n rok van 3,5 meter heb je geen 1,5 metersamenleving nodig.

Deze tentoonstelling is tot stand gekomen in samenwerking met Drs. Dirk Jan List van HiLiCoN.

Deze activiteit is afgelopen. Je kunt hier niet meer aan deelnemen.

Bekijk alle actuele activiteiten op Zien & doen

Datum

10 augustus 2021 t/m 14 november 2021

December 2025
Ma Di Wo Do Vr Za Zo
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Locatie

Museum Bussemakerhuis

Ennekerdijk 11
7622 ED Borne
Route plannen Opent in een nieuw tabblad Route plannen Opent in een nieuw tabblad

074 - 26 69 636

Vandaag gesloten

Openingstijden voor aankomende week
Dag Openingstijden
di - vr 11:30 - 16:30 uur
za - zo 13:00 - 16:30 uur
Bekijk alle openingstijden

Nog meer ontdekken