Mondriaanhuis

Lezing: Mondriaans muzikale passie

Zaterdag 7 november van 14 tot 15 uur

Lezing

“Wist u dat ik me ook met muziek bezighoud?”, vroeg Piet Mondriaan ooit aan een journalist. Nee, dat wist niet iedereen. Sterker nog: dat weet, nu honderd jaar later, nog steeds bijna niemand. Ja, hij hield van dansen op jazzmuziek.

Toch had Mondriaan duidelijk een veel bredere interesse en was van jongs af aan een groot muziekliefhebber.

Revolutionaire theorie

Begin jaren twintig ontwikkelde hij zelfs een revolutionaire theorie voor een totaal nieuwe muziek. In detail beschreef hij hoe hij dat voor zich zag en experimenteerde zelfs met een vriend al aan de uitwerking van een nieuw soort muziekinstrument. Daarmee was Mondriaan zijn tijd werkelijk decennia vooruit, want pas ver na de Tweede Wereldoorlog zou met de ontwikkeling van de elektronische muziek er iets van die theorie mogelijk worden. Maar hoe kwam hij op zulke bijzondere gedachten?

Reis door Mondriaans leven

In deze lezing neemt muziekspecialist Henk Heuvelmans je mee door Mondriaans leven, via zijn vele muziekvrienden en vooral vriendinnen, tijdgenoten en andere ontwikkelingen op muziekgebied in die tijd, en tot slot Mondriaans eigenzinnige muziektheorie en hoe die jammerlijk strandde door geldgebrek en te weinig aandacht in zijn omgeving. Wat zou er anno nu toch nog, met meer aandacht, van overeind kunnen blijven?

Interview

Gideon Hofland van Eemland1 (Nieuwsplein33) sprak Henk Heuvelmans over de rol die muziek in het leven van Mondriaan speelde. Luister het interview hier terug.

Over Henk Heuvelmans

Henk Heuvelmans (1954) studeerde muziekwetenschappen aan de Universiteit Utrecht, met specialisatie hedendaagse muziek. Hij was tot 2020 directeur van Gaudeamus (international contemporary music centre), dat sinds 1945 een podium biedt aan jonge componisten, internationale promotie doet en concerten, coproducties en festivals organiseert. Hij had diverse bestuursfuncties in Nederlandse, Europese en wereldwijde netwerken voor de muziek van nu, gaf veel lezingen en was actief als adviseur aan componisten bij de ontwikkeling van hun carrière.

Bezoekersinformatie

Toegang

Let op: vooraf reserveren is nodig

Datum & tijd

Zaterdag 7 november van 14 tot 15 uur

Locatie

Mondriaanhuis

Kortegracht 11
3811 KG Amersfoort
Route plannen Opent in een nieuw tabblad Route plannen Opent in een nieuw tabblad

033 - 46 00 170

Vandaag open van 10:00 tot 17:00 uur

Openingstijden voor aankomende week
Dag Openingstijden
do - zo 10:00 - 17:00 uur
ma Gesloten
di 10:00 - 17:00 uur
Bekijk alle openingstijden

Nog meer ontdekken