Stedelijk Museum Schiedam

Yayoi Kusama. De Nederlandse Jaren 1965-1970

23 September 2023 until 17 March 2024

Exhibition

This activity has ended.

De tentoonstelling schetst een verrassend nieuw beeld van een zelfbewuste jonge Yayoi Kusama, die in het Nederland van provo, happenings en jeugdcultuur de basis legt voor haar wereldveroverende artistieke oeuvre.

Kusama’s wereldfaam

Yayoi Kusama (Matsumoto, 1929) is in de afgelopen decennia uitgegroeid tot één van de beroemdste en meest getoonde internationale sterren uit de kunstwereld. Ze was belangrijk voor verschillende beeldbepalende stromingen in de naoorlogse kunst: ZERO, Pop Art en performance art. Haar leven lang moest ze haar ruimte opeisen in het door mannen gedomineerde modernistische kunstbestel van zowel Japan, Amerika als Europa. In recente tentoonstellingen ligt de nadruk vaak op de spectaculaire installaties van de laatste jaren. Ook krijgt ze veel aandacht door de samenwerking met grote modemerken.

Pionier

In Schiedam krijgt juist haar rol als pionier en cultheldin in de jaren 60 ruim baan. In de aanloop naar de tentoonstelling deed het museum nieuw onderzoek, gebaseerd op de vele foto’s van Nederlandse fotografen, kunstwerken in Nederlandse privécollecties, artikelen in Nederlandse kranten en gesprekken met ooggetuigen van haar happenings. Zo zie je Kusama’s spoor van activiteiten in Den Haag, Delft, Amsterdam en Schiedam – poserend in installaties, op straat, in haar atelier en tijdens happenings en modeshows – terug in de tentoonstelling.

0-INSTITUTE

Yayoi Kusama. De Nederlandse jaren 1965-1970 is samengesteld door het Stedelijk Museum Schiedam in nauwe samenwerking met Tijs Visser, directeur en oprichter van het 0-INSTITUTE, dat al jarenlang onderzoek doet naar Kusama’s Nederlandse jaren.

Publicatie

Op 23 september 2023 verschijnt de gelijknamige wetenschappelijke publicatie Yayoi Kusama. De Nederlandse jaren 1965–1970 die de vormende en onderbelichte Nederlandse periode beschrijft. Met essays van verschillende kunstexperts, talloze niet eerder gepubliceerde foto’s, berichtgeving uit kranten en persoonlijke herinneringen van ooggetuigen, van Phil Bloom tot Henk Peeters. Verkrijgbaar in de museumwinkel. Vooruitbestellen kan via nai010 uitgevers.

This activity has ended. You can no longer participate in this.

View all current activities on See and Do

Date

23 September 2023 until 17 March 2024

December 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Location

Stedelijk Museum Schiedam

Hoogstraat 112
3111 HL Schiedam
Plan route Opens in a new tab Plan route Opens in a new tab

010 - 24 63 666

Closed today

Opening hours next week
Day Opening hours
Tue - Sun 11:00 - 17:00

Discover more