Stadhuismuseum Zierikzee

Cornelius Jonson van Ceulen

15 January 2026 until 14 June 2026

Exhibition

This activity has ended.

Maak kennis met deze Engels-Nederlandse meester uit de Gouden Eeuw.

Beeldtekenaar

Cornelius Jonson (1593-1661) werd geboren in een Vlaams-Duitse migrantenfamilie in Londen. Daar groeide hij uit tot een productief en succesvol portretschilder. In 1632 werd Jonson benoemd tot ‘beeldtekenaar’ van koning Charles I en koningin Henrietta Maria, voor wie hij kleinschalige afbeeldingen van leden van de koninklijke familie maakte. De gemeenschap rond de Nederlandse kerk in Londen, Austin Friars, die sterke banden had met Middelburg, stond centraal in zijn persoonlijk leven.

Middelburg

In 1643, na het uitbreken van de burgeroorlog in Groot-Brittannië, migreerde Jonson met zijn vrouw en zoon naar de Noordelijke Nederlanden, waar hij aanvankelijk in Middelburg verbleef en onmiddellijk de opdracht kreeg om de elite van de stad te portretteren. Later werkte hij in Amsterdam, Den Haag en opnieuw in Middelburg, voordat hij zich uiteindelijk in 1652 in Utrecht vestigde. Daar was hij tot aan zijn dood een vooraanstaand portretschilder. In 1649 nam hij de naam Cornelius Jonson van Ceulen aan.

Portretschilder

De bewaard gebleven werken van Jonson zijn allemaal portretten. Hij schilderde op elke schaal, van kleine portretminiaturen tot grote burgerlijke groepsportretten, en toonde gedurende zijn carrière een opmerkelijke flexibiliteit en veerkracht.

Gelijknamige publicatie

De gelijknamige publicatie is geschreven door prof. Karen Hearn en uitgegeven door WBooks. Voor het eerst in de reeks Zeeuwse meesters uit de Gouden Eeuw is deze publicatie beschikbaar in het Engels zowel als in het Nederlands. Het is verkrijgbaar in de winkel van het Stadhuismuseum Zierikzee en bij de erkende boekhandel in heel Nederland en Vlaanderen.

Deze tentoonstelling is mede mogelijk gemaakt door: Cultuurfonds Zeelandia, Familiefonds Hurgronje en Turing Fonds.

This activity has ended. You can no longer participate in this.

View all current activities on See and Do

Date

15 January 2026 until 14 June 2026

July 2026
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Location

Stadhuismuseum Zierikzee

Meelstraat 6-8
4301 EC Zierikzee
Plan route Opens in a new tab Plan route Opens in a new tab

011 - 14 54 464

Open today from 11:00 until 17:00

Opening hours next week
Day Opening hours
Fri - Sat 11:00 - 17:00
Sun 13:00 - 17:00
Mon Closed
Tue - Wed 11:00 - 17:00
Overview of opening hours

Discover more