Singer Laren

De werelden van Jan Toorop

Until 10 May from 10:00 to 17:00

Exhibition

Met ruim tachtig topstukken en verrassende combinaties met werk van tijdgenoten en navolgers biedt deze tentoonstelling een nieuw perspectief op een van de belangrijkste en meest veelzijdige kunstenaars in Nederland rond 1900: Jan Toorop (1858–1928).

Een wereldburger tussen culturen

Toorop verenigt verschillende culturele, sociale en geografische werelden in zich. Geboren op het Indonesische eiland Java, in de toenmalige kolonie Nederlands-Indië, groeit hij uit tot een grenzeloze wereldburger die in elke nieuwe omgeving een netwerk van gelijkgestemden om zich heen weet te verzamelen. Zijn jeugd op Java en Bangka vormt een belangrijke voedingsbodem voor zijn verbeelding en opent hem al vroeg voor diverse culturele invloeden. Ook de ontmoetingen met Chinese arbeidsmigranten op Bangka laten een blijvend spoor na in zijn denken en beeldtaal. Zelf vat hij dit treffend samen: ‘Indië heeft heel véél voor mij beteekend. Indië kan niet uit mij worden weggedacht. De grondslag van mijn werk is Oostersch.’

Avant-garde en vernieuwer

Rond 1900 geldt Toorop als de meest avant-gardistische kunstenaar in Nederland. Hij absorbeert nieuwe stromingen in de Europese kunst, zoals pointillisme en art nouveau, en geeft deze een geheel eigen vorm. Zijn werk wordt bewonderd in Laren, maar ook in Parijs, Wenen en Kopenhagen. Binnen de van oudsher conservatieve Nederlandse kunstwereld brengt Toorop vernieuwing, niet alleen door zijn eigen internationaal georiënteerde werk, maar ook door tentoonstellingen te organiseren met kunstenaars uit de Europese voorhoede. Geen wonder dat hij vaak in één adem wordt genoemd met Piet Mondriaan en Vincent van Gogh.

Een kunstenaar van kleur

Toorop is behalve een kunstenaar van formaat ook een koloniaal migrant en een man van kleur. Zijn Indo-Europese achtergrond en uiterlijk zijn voor tijdgenoten onmiskenbaar. Terwijl zijn succes groeit, wordt zijn identiteit in de kunstkritiek vaak verbonden met zowel fascinatie als racisme. In de loop van de tijd is Toorops afkomst naar de achtergrond verdwenen: hij wordt herleid tot een ‘witte’ Nederlandse kunstenaar, terwijl juist zijn Javaanse en ook Chinese wortels (aan moederskant) sleutels vormen tot het begrijpen van zijn werk.

Visitor information

Access

Included in the museum ticket.

Netherlands Museum Pass valid

Date

Until 10 May from 10:00 to 17:00

May 2026
Mo Tu We Th Fr Sa Su
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Time options on 1 May 2026:
Time options on 2 May 2026:
Time options on 3 May 2026:
Time options on 4 May 2026:
Time options on 5 May 2026:
Time options on 6 May 2026:
Time options on 7 May 2026:
Time options on 8 May 2026:
Time options on 9 May 2026:
Time options on 10 May 2026:

Location

Singer Laren

Oude Drift 1
1251 BS Laren (NH)
Plan route Opens in a new tab Plan route Opens in a new tab

035 - 53 93 939

Open today until 17:00

Opening hours next week
Day Opening hours
Sat - Sun 10:00 - 17:00
Mon Closed
Tue (Bevrijdingsdag ) 10:00 - 17:00
Wed - Thu 10:00 - 17:00
Overview of opening hours

Discover more