Maritiem Muzeeum Zeeland

Sterke maritieme vrouwen

Sunday 8 March, multiple options

Guided tour

Tijdens Internationale Vrouwendag zet het Maritiem Muzeeum Zeeland de zee-vrouwen uit de 17e en 18e eeuw in de schijnwerpers. In deze bijzondere rondleiding ontdek je hoe vrouwen een onmisbare rol speelden in de maritieme geschiedenis van Zeeland – zowel aan wal als op zee.

Een mannenwereld?

Wanneer we denken aan de zeventiende en achttiende eeuw, zien we vaak mannen voor ons: zeehelden, matrozen en kooplieden. In een maritieme wereld lijkt dat vanzelfsprekend, want schepen werden voornamelijk door mannen bemand. Toch waren vrouwen van grote betekenis binnen de maritieme samenleving. Hun verhalen zijn minstens zo indrukwekkend.

Hoewel het leven op zee vooral een mannenwereld was, gingen er soms vrouwen mee aan boord – als echtgenote, in een ondersteunende rol of zelfs vermomd als matroos. Hoe veilig was dat? En hoe keek men daar in die tijd tegenaan?

Zichtbaar en zelfstandig

Tegelijkertijd werden maritieme steden en dorpen grotendeels bevolkt door vrouwen, omdat veel mannen maanden of zelfs jaren op zee waren. Buitenlandse reizigers verbaasden zich over de zichtbaarheid en zelfstandigheid van Nederlandse vrouwen in havensteden als Vlissingen en Middelburg. Tijdens de rondleiding gaan we in op vragen als:

  • Hoe kozen mensen in de 17e en 18e eeuw hun partner?
  • Konden meisjes zelfstandig uitgaan?
  • Was het mogelijk voor vrouwen om te werken of handel te drijven?

Boss ladies

Sommige vrouwen namen opvallend veel verantwoordelijkheid op zich. Zo vertrouwde Michiel de Ruyter de bevoorrading van zijn vloot toe aan zijn vrouw Anna van Gelder. Daarmee speelde zij een directe rol in het succes van de Nederlandse vloot.

Ook het gezinsleven komt aan bod: grote gezinnen, het hoge aantal weduwen en weduwnaars en de vele samengestelde gezinnen. Ontdek hoe vrouwen hun weg vonden in een wereld die vaak als uitgesproken mannelijk wordt gezien – en hoe bepalend hun rol in de maritieme geschiedenis werkelijk was.

A woman practices tying nautical knots in the museum gallery ‘Building’.

Oefenen van scheepsknopen in de zaal 'Bouwen' in het muZEEum

Visitor information

Access

Included in the museum ticket.

Netherlands Museum Pass valid

Date & time

Sunday 8 March, multiple options

March 2026
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2 3 4 5 6 7
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Time options on 8 March 2026:
  • 11:00 - 12:30
  • 14:00 - 15:30

Location

Maritiem Muzeeum Zeeland

Nieuwendijk 11
4381 BV Vlissingen
Plan route Opens in a new tab Plan route Opens in a new tab

0118 - 41 24 98

Closed today

Opening hours next week
Day Opening hours
Tue - Sun 10:00 - 17:00

See and Do in Maritiem Muzeeum Zeeland

Discover more