Not My Soul: over slavernij, wet en vrijheid
Bis einschl. 24 Mai 2026 von 10:00 bis 17:00
Ausstellung
In samenwerking met het Nationaal Slavernijmuseum werpt het Allard Pierson een nieuw licht op objecten uit de archeologische en Surinamica-collecties. Centraal staan verhalen over slavernij, wet en vrijheid in de oudheid en in Suriname.
Slavernij in de oudheid
Vrijwel alle archeologische voorwerpen in de tentoonstelling zijn geproduceerd door of met behulp van slaafgemaakten. Het marmer voor standbeelden en het metaal van de munten werd door slaafgemaakte mijnwerkers gehouwen en gewonnen. De aardewerken potten, bekers en borden zijn gemaakt in werkplaatsen waar voornamelijk slaafgemaakten werkten. De tentoonstelling illustreert de werking van het slavernijsysteem in de oudheid onder andere met papyrusfragmenten. Een voorbeeld is het fragment met de 'transactie' van de 22-jarige Alexandra, die voor de tweede maal in haar leven werd verkocht.
Slavernij in Suriname
De voorwerpen uit de collectie Surinamica geven het slavernijsysteem in Suriname vooral weer door de bril van de koloniale bestuurders, kaartenmakers en onderzoekers. Voor de wetgeving rondom het slavernijsysteem werd een voorbeeld genomen aan slavernij in de oudheid, met name de Romeinse tijd. Hoewel slavernij historisch niet altijd gebaseerd was op etniciteit, werd huidskleur tijdens de trans-Atlantische slavernij bepalend. Zwartheid werd verbonden aan rechteloosheid en onderwerping, terwijl witheid samenviel met vrijheid en burgerrechten.
Uit verschillende stukken is op te maken hoe slaafgemaakten in Suriname enige vorm van vrijheid vonden. Zo blijkt uit woordenboeken en vastgelegde dialogen dat witte onderdrukkers moeilijk grip konden krijgen op de door slaafgemaakten verder ontwikkelde taal en gebruiken.
Hedendaagse kunst
In de tentoonstelling speelt hedendaagse kunst een belangrijke rol. Zo geeft het werk Fugitives (2024) van Kathryn Smith en Pearl Mamathuba slaafgemaakten een gezicht. De makers baseerden zich op ooggetuigenverslagen uit 19de-eeuwse kranten, bedoeld om mensen op te sporen die als eigendom werden beschouwd. Nu kijken zij jou doordringend aan als sterke individuen. Er zijn eveneens werken te zien van Sarojini Lewis, Liara Barussi en René Tavares.
Besucherinformationen
Zugang
Zugang ist bei einer Eintrittskarte für das Museum inbegriffen
Niederländische Museumskarte gültig
Datum
Bis einschl. 24 Mai 2026 von 10:00 bis 17:00
| Mo | Di | Mi | Do | Fr | Sa | So |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mo | Di | Mi | Do | Fr | Sa | So |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mo | Di | Mi | Do | Fr | Sa | So |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mo | Di | Mi | Do | Fr | Sa | So |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mo | Di | Mi | Do | Fr | Sa | So |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mo | Di | Mi | Do | Fr | Sa | So |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Standort
Allard Pierson
1012 GC Amsterdam
Heute bis 17:00 Uhr geöffnet
| Tag | Öffnungszeiten |
|---|---|
| Sa - So | 10:00 - 17:00 Uhr |
| Mo | Geschlossen |
| Di - Do | 10:00 - 17:00 Uhr |
Noch mehr entdecken
Den Niederländische Museumskarte oder ein Tagesticket kaufen
Niederländische Museumskarte
Holen Sie sich den Niederländische Museumskarte und erhalten Sie für ein ganzes Jahr Zugang zu den fast 400 niederländischen Museen.
| Pass-/Kartentyp | Preis |
|---|---|
| Erwachsenenkarte | € 75 |
| Juniorkarte | € 39 |
| Kinderkarte | € 39 |
Allard Pierson verkauft im Museum auch die Niederländische Museumskarte.
Ticketpreise Not My Soul: over slavernij, wet en vrijheid
Mit Niederländische Museumskarte |
Kostenlos |
Reguläre Eintrittspreise Allard Pierson
| Gruppe | Preis |
|---|---|
| 0 t/m 4 jaar | Kostenlos |
| 5 t/m 18 jaar | € 3,50 |
| Volwassenen | € 15,50 |